Slaba kosa je nešto što je često je primetno drugima. Ipak, slaba kosa može biti šteta za naše samopouzdanje i imidž o sebi. U nekim slučajevima, to čak može biti pokazatelj zdravstvenih problema.. Niste sigurni u zdravlje vaše kose i šta da radite povodom toga? Naši profesionalni daće vam prave savete!
Dijagnostikovanje slabe kose
Slaba kosa se može definisati kao mlitava, opuštena, tanka ili kosa koja otpada. Ispucali vrhovi, ekstremna suvoća ili prekomerna masnoća mogu biti znaci slabe kose. Često je genetski, preneta od roditelja, ili može biti uzrokovana hormonskim faktorima kao što su menopauza ili porođaj, kontraceptivne pilule ili drugi lekovi, bolest, loša ishrana, stres, gljivična infekcija kože glave ili tretmani raka . Uticaj na životnu sredinu od izlaganja suncu, hlora ili slane vode, klimatizacije ili grejanja i zagađenja mogu oslabiti kosu. Normalno je izgubiti 100 do 150 vlasi svakog dana, ali pošto većina ljudi ima oko 100.000 vlasi na glavi, ovaj gubitak nije značajan. Kada se kosa izgubi, na njenom mestu izrasta nova. Ovaj proces se nastavlja do srednjih godina, kada se ponovni rast kose usporava ili zaustavlja. Kosa koja se gubi usled lomljenja nije isto što i normalan gubitak. Kosa koja prirodno opada dolazi sa vlasišta, obično sa pričvršćeni korenom. Lom od slabosti je kada se kosa otkine ispod vlasišta. Dok je nešto lomljenja normalno, prekomerno lomljenje ukazuje na oslabljenu kosu. Slaba kosa se često pokazuje kao ispucali vrhovi, koji mogu da putuju uz dlaku i da se otkinu.
1. Koristite prave proizvode da biste izbegli dalje oštećenje slabe kose
Dobar stilista može vam pomoći da otkrijete i dijagnostikujete slabu kosu i da date preporuke za odgovarajuću upotrebu proizvoda. Korišćenje najboljih proizvoda za slabu kosu je od suštinskog značaja za obnavljanje problematičnih vlasi. Za slabu, delikatnu kosu koristite šampon, balzam i proizvode za oblikovanje koji će ojačati kosu unosom proteina, aminokiselina i drugih jačajućih svojstava. Nemojte koristiti šampon koji će isušiti kosu, a kada koristite regenerator za ojačavanje, počnite od korena i obradite regenerator do vrhova. Možete poboljšati kondicioniranje tako što ćete omotati vrući peškir ili kapu za tuširanje preko glave da biste omogućili da duboko prodre u folikule dlake i vlasi. Proteinska maska ili tretman duboke hidratacije takođe mogu biti od koristi za kovrdže koje su izgubile snagu. Imajte na umu, međutim, da proizvodi koje koristimo za kosu mogu biti preterani. Možete imati previše dobre stvari, a prekomerna upotreba proizvoda tokom vremena uzrokuje oštećenu i slabu kosu. Kada je kosa već oštećena, kompenzacija sa više proizvoda može je opteretiti, čineći da slaba kosa izgleda dosadno i grubo. Izbegavajte proizvode za stilizovanje koji sadrže alkohol, na primer, koji mogu da isuše kosu; i pokušajte da ograničite pranje šampona na svaki drugi dan ili čak ređe ako vaše vlasište ne proizvodi previše ulja.
2. Vodite računa o slaboj kosi tako što ćete ograničiti upotrebu hemikalija
Prekomerna obrada kose može dovesti do slabljenja kose. Stalna upotreba jakih hemikalija kroz farbanje, beljenje, ravnanje ili postojanost može oštetiti vlakna kose i učiniti kosu slabom. Kada se koriste prečesto ili u prejakim dozama, ove hemikalije mogu izazvati trajno oštećenje, čineći slabu kosu suvom i kovrdžavom, sa ispucanim vrhovima i lomljenjem. Suprotstavite se hemijskom ratu koristeći šampon i balzam za oštećenu kosu i intenzivne tretmane za hidriranje kose. Potražite proizvode za oblikovanje koji sadrže stearil alkohol, masni alkohol koji pomaže u jačanju i omekšavanju slabe kose. Za jako oslabljenu kosu, koristite proteinski tretman dubokog hidriranja jednom nedeljno. Nanesite tretman na celu kosu očišćenu hidratantnim šamponom i ostavite da deluje preko noći (umotajte kosu u punđu i spavajte sa peškirom na jastuku). Isperite tretman ujutru. Kada se odlučite za farbu za kosu, pitajte svog stilistu o profesionalnim formulama bogatim balzamom i bez amonijaka.
3. Slaba kosa mrzi vrućinu: ne igraj se vatrom
Prekomerna toplota iz fen za kosu, figara i pegle za kosu može izazvati slabu kosu i lomljenje. Korišćenje prevrućeg fena na mokroj kosi zagreva vodu koja je preostala ispod zanoktice vlasi i uzrokuje njeno širenje unutar kose, ostavljajući prostor – ili plikove – unutar vlakana, što slabi kosu. Ovi isušeni pramenovi upijaju vlagu iz vazduha, izazivajući kovrdžanje. Umesto da se borite sa svojom prirodnom teksturom, radite sa onim što imate. Za ravnu kosu poboljšajte njeno zdravlje i sjaj korišćenjem proizvoda za čišćenje i regeneraciju posebno dizajniranih da stvore sjaj. Za kovrdžavu kosu, koristite proizvode napravljene za talasastu teksturu i zgužvajte kosu prstima da biste smanjili kovrdžanje. Da biste pržene pramenove vratili u optimalno zdravlje, koristite hidratantni šampon i balzam, a zatim ojačajte proizvodom za jačanje pre stilizovanja. Držite alate za stilizovanje na niskim temperaturama, nanesite proizvode za toplotnu zaštitu pre stilizovanja da biste zaštitili od termičkog oštećenja i koristite proizvode koji su infuzirani zaštitnim uljima.
4. Ojačajte slabu kosu tako što ćete promeniti stil
Promenite način na koji nosite kosu svaki dan: stilizovanje kose iz dana u dan može dovesti do zapetljavanja i ispucalih vrhova. Ali konjski repovi, čvrste pletenice i dredovi takođe mogu da naglase dlake i izazovu slabljenje. Menjajte stilove svaki dan da biste izbegli naprezanje slabe kose. Kada spuštate kosu, koristite šampon za jačanje, balzam i proizvode za oblikovanje kako biste zaštitili slabu kosu. Kada ga nosite, koristite ojačavajući gel ili penu i elastične gume za zaštitu kose bez metala na njima. Trenje zbog češljanja i nošenja uskih šešira takođe može uzrokovati slabljenje kose. Nemojte biti previše revnosni kada češljate i nikada ne češljajte mokru kosu. Najbolje je koristiti podstavljene četke i one sa čekinjama životinjske dlake na delikatnim pramenovima. Dobar sprej za raspetljavanje će pomoći u odbrani slabe kose tokom češljanja. Naprskajte ga pre nego što pročešljate mokru kosu da biste ublažili stres na pramenovima. Za ovo vam predlažemo SYNEBI NOURISHING OIL 50 ml za suvu kosu. Pomaže u raščešljavanju i daje sjaj suvoj kosi.
5. Cvetanje krajeva kose i kako ih sprečiti
Kada je cvetanje krajeva očigledno, podšišavanje kose može pomoći u sprečavanju daljeg oštećenja i sprečiti da rascepi putuju uz dlaku. Korišćenje keratinskog šampona i balzama može pomoći u obnavljanju proteina na slabu, oštećenu kosu i pomoći joj da se vrati u dobro zdravlje. Ali zapamtite, ovo se neće dogoditi preko noći; moraćete da ga redovno koristite da biste primetili razliku. Nakon pranja šamponom, na raspolaganju su razni serumi za slabu kosu i balzami za kosu koji pomažu u ukroćivanju suvih vrhova. Kada koristite serume na bazi ulja, izbegavajte da ih stavljate direktno na vlasište, jer može postati masno i učiniti da koren izgleda masno. Prilikom stilizovanja izaberite završne proizvode koji poboljšavaju glatkoću i sjaj.
6. Kako tretirati ispucale vrhove: ispucala kosa nije srećna i zdrava
Ne postoji potpuni lek za ispucale vrhove, ali kao što je gore pomenuto, možete ih kontrolisati šišanjem svakih šest do osam nedelja. Za više privremenih rešenja, koristite nežni šampon i balzam i nanesite ulje za tretman samo na vrhove dlaka. Prilikom stilizovanja, proizvodi za ojačavanje su najbolji, jer pomažu da se krajevi spoje zajedno.
7. Kako da se brinete za kožu glave: Zdravlje kose počinje na vrhu
Kada radite na lečenju slabe kose, prva linija odbrane je da počnete sa skalpom. Ako je vaša koža glave zdrava, vaša kosa će slediti taj primer. Skalpovi mogu biti suvi i ljuskavi ili masni, ali postoje proizvodi dizajnirani da rade sa svakim tipom. Za suvu kožu glave koja oseća zategnutost ili svrab, hidratantno ulje se može umasirati u vlasište pet minuta pre tuširanja. Maska za kosu ili tretman dubokog hidriranja pomoći će da se obezbedi vlažnost suve kože glave i slabe kose. Ako vas svrbi glava i redovno nalazite ljuspice na ramenima, možda imate perut. Ništa ne ubija dobar izgled brže od ramena prekrivenog snegom kože glave, pa ako perut predstavlja problem, istražite razne šampone, balzame i tretmane protiv peruti na tržištu ili potražite preporuku od svog stiliste ili lekara.
8. Zdrava ishrana pomaže u obnavljanju slabe kose
Slaba i proređena kosa može biti uzrokovana onim što radite svojoj kosi, ali može biti izazvana i onim što radite svom telu. Nezdrava ishrana ili suviše nizak kalorijski unos može dovesti do opadanja kose, kao i endokrinih poremećaja. Ono što jedete utiče na zdravlje vaše kose i vlasišta. Hranljive materije iz zdrave hrane obezbeđuju energiju koja podstiče rast kose. Dijeta koja uključuje proteine bogate gvožđem hrani vaše vlasište i kosu izgradnjom snažnog keratina, proteina koji jača kosu, poboljšava teksturu i stimuliše rast. Konzumirajte nemasno meso, ribu, nemasne sireve, belanca, spanać i soju da biste zadržali zdravlje glave na više načina. Između obroka grickajte voće, povrće i žitarice. Vitamini su takođe ključni za zdravlje kose. Vitamin C, ili kolagen, održava krvne sudove u skalpu zdravim podržavajući folikule kose. Vitamin C vam takođe pomaže da apsorbujete gvožđe iz biljnih proteina. Biotin, esencijalni vitamin B, jača slabu kosu i poboljšava njenu teksturu. Biotin se nalazi u lososu, šargarepi, žumancima i sardinama. Vitaminski dodaci takođe mogu pomoći slaboj kosi. Silicijum, hranljiva materija koja se nalazi u ovsu, pirinču, krastavcima, šparglama, kupusu i semenkama suncokreta, podržava rast kose i noktiju, kao i kalcijum, koji se nalazi u mlečnim proizvodima, ribi i lisnatom zelenilu. Voda je još jedna neophodna za vaše telo i kosu. Adekvatna hidratacija pomaže da vaše telo funkcioniše kao dobro podmazana mašina i pomaže u jačanju slabe kose. Najbolje je piti puno vode tokom dana i uveče.
Ako saveti za negu kose navedeni u ovom članku ne pomognu da vaša slaba kosa bude jača i gušća, posetite svog lekara ili dermatologa da biste proverili zdravstveno stanje.
+ There are no comments
Add yours